MAX505H280 Rack Case - 500x350x280 (No Foam)
Out of Stock
ManufacturerMax Cases
ModelMAX505H280
TechnologyTech, Medium Protective Carry Cases
Manufacture TypeGenuine
    Specifications:
    • External dimensions: 555 x 428 x 306 mm
    • Internal dimensions: 500 x 350 x 280 mm
    • Cover depth - bottom: 58 + 222 mm
    • Weight: 5.1 Kg
    • Capacity: 49 Litres
    • Temperatures: -30 / 90 DegreesC
    Features:
    • Watertight Seal Around Lid
    • Automatic Pressure Release Valve
    • Stackable Interlocking System
    • Thick Body Material
    • Made In Italy
    • Designed For Air Travel
    • Shock Proof
    • Dust Proof
    • Water Proof
    • ATA300 Certified
    When will my MAX505H280 Rack Case - 500x350x280 (No Foam) be delivered?
    How much to deliver MAX505H280 Rack Case - 500x350x280 (No Foam)?
    What About my MAX505H280 Rack Case - 500x350x280 (No Foam) quality?
    What payment methods do you support?
     visa cardsAmerican ExpressPaypalGoogle PayDirect Deposit
    There are three things you need to know about ALL card payments at Ink Depot:
    • there are no additional surcharges or fees
    • we do not keep record of your card details on our servers at all - ever!
    Delivery information that you need to know
    Shop all Protective Carry Cases(s)
    Save Up to 70%